BASIN

Dijitalpark Teknokent’e Temel Atma Töreni

BASIN

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile Türk-Alman Üniversitesi’nin ortak projesi olan Dijitalpark Teknokent’in temel atma töreni 7 Temmuz Salı günü gerçekleştirildi.

İstanbul Çekmeköy’de 45.000 m2, Rize’deki Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Yerleşkesinde ise 5.000 m2 olmak üzere toplamda 50.000 m2’lik bir alana kurulacak olan Dijitalpark Teknokent’in ilk iki bloğunun temeli, 7 Temmuz Salı günü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katıldığı bir törenle Çekmeköy’de atıldı. Tören, Bakan Varank’ın dışında, Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Başkanı ve Dijital Park Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Bayraktar, Dijitalpark Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin ve Çekmeköy ilçe teşkilatından yetkililerin katılımıyla gerçekleştirildi.

“AR-GE VE YENİLİK EKOSİSTEMİNE YENİ BİR AKTÖR KATILIYOR”

Temel atma töreninde konuşma yapan Bakan Varank, Ar-Ge ve girişimcilik kültürü olan bir ekosistemin ve nitelikli istihdamın oluşmasına Bakanlık olarak teknoparklar aracılığıyla aracılık ettiklerini söyleyerek, “Bugün temelini attığımız teknoparkımızın, üniversitelerimizi girişimci ve yenilikçi birer üniversite olma yolunda güçlendireceğine yürekten inanıyorum. İstanbul ve Rize’deki yerleşkeleriyle birlikte tam kapasiteye ulaştığında, 4 bin tam zamanlı Ar-Ge personelinin çalıştığı, 300 girişimciye ev sahipliği yapacak önemli bir yatırımdan bahsediyoruz, hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

KALKINMA HEDEFİNDE KRİTİK ROL

Varank, Dijitalpark Teknokent’in altyapı, idare binası ve kuluçka merkezi inşasına şimdiye kadar yaklaşık 15 milyon TL’lik hibe verdiklerini ve önümüzdeki dönemde de desteklemeye devam edeceklerini dile getirerek, sadece ulusal ölçekte değil, aynı zamanda küresel ölçekte de yenilikçi ve rekabetçi milli ve yerli yüksek teknoloji ürünleriyle ülkemizin kalkınma hedeflerine varmasında kritik rol üstleneceğini sözlerine ekledi.

“AR-GE VE İNOVASYON LÜKS DEĞİL, ŞART!”

Ar-Ge ve inovasyon ekosisteminin lüks değil, şart olduğuna dikkati çeken Bakan Varank, şu ifadeleri kullandı:

“İşte biz bu ihtiyaca cevap vermek üzere, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kolları sıvayarak işe giriştik. 2002 yılından itibaren ülkemizdeki Ar-Ge ve girişimcilik ekosistemini etkili hale getirmek için büyük yatırımlar yaptık. Bugün 207 üniversitemiz, 8 milyona yaklaşan üniversiteli sayımız, yaklaşık bin 600 Ar-Ge ve Tasarım Merkezimiz, 88 Teknoloji Geliştirme Bölgemiz ve 183 bin tam zamanlı araştırmacımız bu ekosistemin temel aktörleri.”

Varank ayrıca, Dijitalpark Teknokent’in altyapı, idare binası ve kuluçka merkezi inşasına bugüne kadar 15 milyon TL civarında hibe verdiklerini ve gelecek dönemde de desteklemeyi sürdüreceklerini sözlerine ekledi.