BASIN

Üniversitemizde Teknokent Kurulması İçin İlk İmzalar Atıldı

BASIN

Üniversitemiz ile Türk-Alman Üniversitesinin ortak teknokent kurmak için yürüttüğü çalışmalar tamamlanmış olup Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvuru yapma aşamasına geldi. Üniversitemiz ile Türk Alman Üniversitesinin ortak kuracağı Teknokent ile ilgili Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Zihni Derin Yerleşkesinde 3506 marazi Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak tahsis edildi. Yine İstanbul’da Çekmeköy sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 60 dönümlük arazide Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulmak üzere iki üniversiteye tahsis edilmiştir. Bu sayede iki farklı yerde Teknoloji Geliştirme Bölgesi ilan edilerek Üniversitemiz ile Türk Alman Üniversitesinin ortak Teknokenti kurulmuş olacaktır.

Gerek İstanbul’daki arazinin tahsisi gerekse Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurmak için gerekli bütün prosedürler ve yapılabilirlik raporu tamamlanmış olup Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvurma aşamasına gelinmiştir. Bu aşamada kurulacak olan Teknokentin ortakları olan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Türk Alman Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı ve Türk Alman Üniversitesini Destekleme Vakfı arasında Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu Heyet Protokolü imzalandı. Toplantıda Üniversitemiz Geliştirme Vakfı Başkanı Nusret BAYRAKTAR, kurulacak olan Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu Heyet Başkanı olarak seçilmiştir. Bundan sonraki süreçte bakanlık tarafından Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin ilan edilmesinin akabinde şirket kurulum çalışmaları ve her iki Teknoloji Geliştirme Bölgesi içerisinde teknokent binalarının yapımı inşaatına başlanılacaktır.

Kurulacak olan teknokentin AR-GE girişimcilerimiz, sanayicilerimiz, şehrimiz ve bölgemiz başta olmak üzere ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.

Kaynak